MOZART AKADEMİ HAKKINDA

Mozart Akademi, çok sesli müzik, tiyatro, opera ve bale gibi çağdaş sanat dallarını tanıtmak, yaygınlaştırmak ve sevdirmek amacıyla, ülkemizdeki müzik eğitimini, daha önce denenmemiş yaratıcı projelerle destekleyerek uluslararası standartlara taşımak üzere yola çıkmış bir eğitim ve sanat kurumudur.

Sanat Eğitimi çalışmalarının yanı sıra, başta çocuklar olmak üzere opera, bale gösterileri ile konser etkinlikleri gerçekleştirmek, ulusal ve uluslararası kurslar, seminerler, söyleşiler, açık oturumlar, sempozyumlar, festivaller, şenlikler, yarışmalar, ödüllendirmeler düzenlemek, bu alanlarda ulusal ve uluslararası etkinliklere katılmak, ortak projeler üretmek ve yayın çıkarmak başlıca hedefleri arasındadır.

Amaçlarını gerçekleştirmek üzere İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Opera, Orkestra ve Bale sanatçıları, İzmir Senfoni Orkestrası sanatçıları ile İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarından oluşan seçkin bir eğitmen kadrosuna sahip olan kurum, çocuklarımızın gelecekte mutlu bireyler olmalarını sağlamak ve hayattaki başarılarını daha yükseğe çıkarmak doğrultusunda Avrupa’daki eşdeğer kurumlar ile aynı standartlarda eğitim programı uygulamaktadır.

GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ PROJELER

Harry Potter Operası Projesi

 

Dünya'da bir ilk....

 

Mozart Akademi tarafından izni alınarak sahnelenen HARRY POTTER Çocuk Operası Dünya Prömiyeri, 16 Mayıs 2015 tarihinde İzmir, Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu önemli organizasyon,  ülkemizin ilk özel operası olarak ulusal ve uluslararası basında oldukça geniş yer bulmuş, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore tarafından tebrik ve davet telefonu almış, birçok sanat yazarı tarafından övgü dolu yazılar yazılmıştır.  Bu sanat olayı İzmir’in adını İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya basınında başarıyla duyurmuştur.

 

Carmina Burana Projesi

 

Dünya'da bir ilk !

 

Proje ile; dünyada ve ülkemizde klasik müzik denince akla ilk gelen eserlerden biri olan, CARMİNA BURANA eserinin, tamamının çocuk ve gençlerden oluşan bir koro tarafından dünyada ilk kez seslendirilmesi sağlanmıştır. Tam olarak 200 çocuk ve genç projede görev alarak 55 kişilik bir senfonik orkestra eşliğinde büyüleyici bir konser gerçekleştirmişlerdir. Konser 23 Nisan 2014 tarihinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde TÜRGÖK (Türkiye Görme Engelliler Vakfı) yararına gerçekleştirilmiş, TRT Televizyonu tarafından çekilmiştir.

Jessy Müzikali

 

 

Dünyanın en çok beğenilen çocuk hikayelerinden yola çıkılarak hazırlanan JESSY Müzikalinin Türkiye Prömiyeri için 07-14 Ocak 2016 tarihinde  Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleşti. Müzikalin Dünya Prömiyeri’ni İzmir’de gerçekleştiren Mozart Akademi’nin sahnelediği Jessy Müzikali oldukça büyük beğeni topladı.

Müzikal, kitapları çok seven bir kız çocuđunun, yatılı bir okulda başından geçenleri anlatıyor. Jessy ailesi tarafından pek ilgi görmediđi halde, henüz 4 yaşındayken okumayı öğrenmiş ve kütüphanedeki bütün kitapları bitirmiştir. Hayattaki en büyük arzusu bir an önce okula baţlamaktır, fakat yazıldığı okulda karşılaşacağı Kötü Okul Müdürü ve Çekirge Çetesinden habersizdir. Hikaye Jessy ve arkadaşlarının kötü Müdür ve Çeteye karşı başlattığı mücadeleyi ve baş kaldırıyı konu alıyor.

Mozart Akademi Uluslararası Piyano Yarışması & Festivali

 

2012 yılından itibaren her yıl büyüyerek gerçekleşen Mozart Akademi Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması, bu yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini ve farklı ülkelerden katılımcıları ve ustaları bir araya getirerek bir ilke imza atmayı planlıyor. Çağdaş sanatçı adaylarının birbirleriyle etkileşimde bulunabilmelerini ve sanatsal tecrübelerini yaşıtları ile paylaşabilmelerini sağlamayı, gençlerin klasik müziğe ilgi ve sevgilerini arttırabilmeyi, gençlere farklı piyano tekniklerini tanıma fırsatı sağlamayı ve kendilerini ve ülkemizi ulusal ve uluslararası benzer müzik platformlarında temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlayan Piyano Festivali, 5 – 20 yaş arası 150’yi aşkın gence performans sunma imkânı sağlayacak.

 

 

 

 

 

Das Mozart Oritorium Projesi

 

 

Proje ile, dünyaynın en önemli müzik insanı olan Wolfgan Amadeus MOZART'ın hayatını fantastik bir anlatımla, büyük küçük tüm sanatseverlerin beğenisine sunmak ve bu sayede çocuklar başta olmak üzere çok sesli müziği sevdirmek ve geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca; dramatik ve ilgi çekici unsurlar taşıyan Mozart'ın yaşam hikayesini anlatırken çocukların hoşuna gidebilecek yönleri ortaya çıkararak, çoksesli klasik müziğe yakınlaşmalarını sağlamak diğer hedeflerimizin arasındadır.

Eser 100 kişilik çocuk korosu, çocuk ve büyük solistler ile senfonik orkestra eşliğinde canlı sesllendirilirken, eşsiz ve büyüleyici müziğin etkisinin yanında yine ülkemizde bir ilk olacak olan 3d animasyon filmin de sağlayacağı etki sayesinde unutulmayacak bir konser etkinliği gerçekleşrtirilmiş olacaktır.